Site Overlay

Dobrze zbilansowana dieta gwarancją dobrego zdrowia i samopoczucia?

Obecnie bardzo dużo mówi się na temat prawidłowego odżywiania się i prowadzenia zdrowego tryby życia. Pojawia się też coraz więcej produktów ekologicznych i rośnie świadomość konsumentów. Każdy z nas chciałby móc cieszyć się zdrowiem do późnych lat starości i wbrew pozorom jest to jak najbardziej możliwe do osiągnięcia. Okazuje się, że prawidłowo zbilansowana dieta w połączeniu z regularną dawką aktywności fizycznej są rzeczywiście w stanie uchronić nas przed szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości i przeróżnych schorzeń. Nie bez powodu mówi się, że jesteś tym, co jesz. Wśród osób prowadzących zdrowy tryb życia odnotowuje się znacznie mniejszy odsetek zachorowalności, w tym na choroby cywilizacyjne. Dieta wpływa nie tylko na kondycję naszego ciała, ale także na nasze samopoczucie i wygląd.

Dobrze zbilansowana dieta gwarancją dobrego zdrowia i samopoczucia?

Nawet najlepsze i najdroższe tabletki nie są w stanie zastąpić dobrze zbilansowanej diety, opierającej się przede wszystkim na nieprzetworzonych produktach roślinnych. Nic nam po wspaniałych suplementach diety, jeśli nie dostarczymy organizmowi składników odżywczych z wysokiej jakości pożywienia. Świeże warzywa i owoce, szczególnie te pochodzące z upraw ekologicznych, obfitują we wszytko, czego potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Stanowią one bombę witaminowo-mineralno-antyoksydacyjną. Zrównoważona i urozmaicona dieta to klucz do sukcesu, czyli do zdrowia i dobrego nastroju. Spożywanie wysoko przetworzonej żywności, która napakowana jest dodatkowo przeróżną chemią, to prosta droga do nabawienia się najróżniejszych schorzeń. W takiej pseudo żywności na próżno jest szukać witamin, minerałów czy przeciwutleniaczy. Nic więc dziwnego, że dieta opierająca się na takich produktach prowadzi do niedoborów, a w efekcie do całej kaskady problemów zdrowotnych. Jeśli chcemy mieć lśniące i mocne włosy, promienną i jędrną skórę, twarde i nierozdwajające się paznokcie oraz wydolny organizm, to należy przede wszystkim zadbać o to, aby zdrowo się odżywiać. Nie można oczywiście zapomnieć także o codziennej aktywności fizycznej, która jest nieodłącznym elementem zdrowego trybu życia. Nie chodzi tutaj jednak o codzienne wypacanie siódmych potów ani też o forsowne ćwiczenia, ale o umiarkowaną i regularną dawkę ruchu. Już samo spacerowanie przynosi szereg wymiernych korzyści, a to przecież nic nie kosztuje i sprawia wręcz przyjemność.

Mówiąc o dobrze zbilansowanej diecie, należy wziąć pod uwagę nie tylko mikroskładniki, ale również makroskładniki. Nasz organizm potrzebuje dowozu odpowiedniej ilości węglowodanów, białek i tłuszczów. Wystrzegać należy się jednak produktów rafinowanych obfitujących w cukier, utwardzone tłuszcze trans i posiadających zdenaturyzowane białka. Spożywanie zbyt dużej ilości pokarmu prowadzi do licznych problemów zdrowotnych i zwiększa ryzyko wystąpienia schorzeń takich jak otyłość, cukrzyca czy miażdżyca. Nie można jednak jeść zbyt mało, gdyż to z kolei przyczyni się do wystąpienia braków składników pokarmowych i do zbyt dużego ubytku masy ciała. Jedzenie powinno być pochodzenia naturalnego i gęste odżywczo.

Dodaj komentarz

Copyright © 2024 | Pijnazdrowie. All Rights Reserved. | Odżywienie