Site Overlay

Piramida żywieniowa

Zachowanie zdrowia w dobrej formie wymaga niekiedy dużo pracy i cierpliwości, jednak istnieje wiele dróg ku temu, by osiągnąć ten cel. Jedną z nich jest piramida żywieniowa, dzięki której każdy człowiek może dostosować do siebie odpowiednią dietę, uzupełniającą pracę organizmu o potrzebne składniki odżywcze.

Czym jest piramida żywieniowa? Jest to prosty, graficzny schemat, pozwalający odkryć najbardziej kluczowe zasady zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia. Owa grafika pokazuje przede wszystkim proporcje, jakie człowiek powinien mieć na uwadze komponując posiłki na dany dzień. Zasada jest bardzo prosta – im wyżej w piramidzie znajduje się dany produkt, tym rzadziej powinno się go spożywać. Oczywiście nie znaczy to, że produktów znajdujących się na szczycie piramidy powinno się unikać. Wręcz przeciwnie, są one potrzebne do poprawnej pracy organizmu, jednak w bardzo małych ilościach.

Piramida żywieniowa pierwszy raz została zaprezentowana jeszcze w 1992 roku. Istnieje wiele różnych piramid i ma to związek przede wszystkim z popularnym pożywieniem dla danego kraju. Na przykład, w kuchni polskiej ciężko będzie znaleźć krewetki, w indyjskiej wołowinę itd. Co więcej, nasza rodzima piramida żywieniowa stale się zmienia/jest modyfikowana. Ma to związek z rozwojem dietetyki, jak i naszego społeczeństwa. Najnowsza piramida żywieniowa została skonstruowana w 2016 roku i jest zgodna z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia.

Dopiero od 2016 roku, u podstawy piramidy żywieniowej znajduje się wysiłek fizyczny. To bardzo ważne, ponieważ w każdym przypadku jedzenie powinno iść w parze z aktywnością fizyczną, która powinna odbywać się przez około 40 minut dziennie.

Warzywa i owoce

Następnym poziomem są warzywa i owoce. Warto tutaj podkreślić, że mimo tego, że znajdują się one na tym samym szczeblu, to powinno się zachować proporcję 3/4 na rzecz warzyw. Co więcej, warzywa powinno się spożywać często, około 6 razy w ciągu dnia. Dzięki temu, do organizmu trafiają odpowiednie witaminy, minerały, błonnik i antyoksydanty.

Kolejnym szczeblem są produkty zbożowe, które powinny być obecne w większości posiłków podczas dnia.

Wyżej znajdują się produkty mleczne i samo mleko. Dają one sporo potrzebnego organizmowi białka, wapnia i witaminy B2. Tego typu produkty powinno się spożywać około dwa razy dziennie.

Kolejne są mięso, jajka, nasiona roślin strączkowych. Powinno się ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa, za to w pożywieniu powinny pojawiać się ryby morskie (około dwa razy w tygodniu, najlepiej więcej).

Na samym szczycie znajdują się oleje, orzechy i nasiona. Posiadają one właściwości wspierające układ krążenia.

Dowiedz się jak schudnąć?

Dodaj komentarz

Copyright © 2024 | Pijnazdrowie. All Rights Reserved. | Odżywienie